Jak wybrać nosidło turystyczne dla dziecka
Podróżowanie z dzieckiem niepełnosprawnym to zawsze wyzwanie. Zabieramy więcej rzeczy niż moglibyśmy przypuścić, że będziemy w stanie. Chcemy zabezpieczyć dziecko i zapewnić mu jak najlepsze warunki. Niepełnosprawność ogranicza, ale my z tymi ograniczeniami i z samymi sobą walczymy. Chcemy żyć pełnią życia i pokazać synom świat. Dlatego szukamy różnych rozwiązań. Tym razem w realizacji marzeń pomogło nam nosidło turystyczne Deuter Kid Comfort Pro.
Możecie zapytać jak nosidło turystyczne morze spełniać marzenia. No może. To marzenia o mobilności. Super crossowy wózek nie zawsze da radę w trudniejszym terenie. Na wąskiej ścieżce, na stromym szlaku, na drodze pełnej chaszczy i konarów najwygodniej zabrać niechodzące dziecko na plecy. I to właśnie zaproponowaliśmy Jasiowi. Nasz syn na ten pomysł zareagował z entuzjazmem. Bo to złote dziecko jest i bardzo zgodne.
Na co zwrócić uwagę wybierając nosidełko turystyczne dla dziecka niepełnosprawnego
Przy wyborze nosidła turystycznego braliśmy pod uwagę komfort Jasia. Jasiek ma mózgowe porażenie dziecięce. Nie siedzi samodzielnie i nie chodzi. Musi być maksymalnie zabezpieczony. Doskonale wiem, że nosidła turystyczne są dla siedzących maluchów. Są jednak dzieci, które takiej możliwości nie mają i decyzja w zakresie wybrania „środka transportu” spoczywa na rodzicach. To my bierzemy odpowiedzialność za nasze dziecko. Piszę uprzedzając możliwe komentarze;)
Wybierając nosidło turystyczne analizowaliśmy czy ma siedzisko z regulowaną wysokością, jak wygląda odwiedzenie bioder, czy jest możliwość podparcie stóp w strzemionach, jak wysokie jest oparcie, czy ma porządne pasy, czy poduszkę do wsparcia główki. Najważniejsze było żeby Jaś w nosidle siedział stabilnie.
Nosidło turystyczne Deuter Kid Comfort Pro
Na rynku jest duża oferta nosideł. Można znaleźć nosidła turystyczne Thule, Salewa, Neverland, Fjord Nansen, czy Decathlon. Przymierzaliśmy Jasia do czterech nosideł i zdecydowanie najlepiej odnalazł się w nosidle Deuter Kid Comfort Pro.
Ten model nosidła Deuter ma najlepsze siedzisko. Jest najbardziej sztywne i szerokie. Zapewnia dobre odwiedzenie bioder. Wysokość siedziska jest regulowana co daje sporo możliwości do znalezienia optymalnej pozycji dla dziecka.
Strzemiona na nóżki są regulowanej długości. Dzięki nim możemy zapewnić wsparcie dla nóg. Regulacja była dla nas ważna, ponieważ Jasiek czasem był w ortezach a czasem w sandałach profilaktycznych . W każdym bucie i sprzęcie stopa układa się inaczej, potrzebuje podniesienia lub obniżenia.
Mamy pięciopunktowy system pasów. Po dobrym dociągnięciu porządnie trzyma dziecko. Przy dziecku z MPD to w jaki sposób coś je „trzyma” jest kluczowe. Dla dodatkowego wsparcia razem z fizjoterapeutą opracowaliśmy system pelot „psiakostka”. Poduszki z Tigera (20 zł za sztukę) doskonale się sprawdziły! Jeszcze myślimy o udoskonaleniu i dodatkowej stabilizacji bioder przez dodanie trzeciej poduszki. Poduszek, poduszeczek, wałków i klinów mamy pod dostatkiem:)
Nosidło ma miękką poduszkę, na której podczas drzemki dziecię może złożyć główkę. Nasze raczej w nosidle pobudzenie 1500 i stara się trzymać głowę jak najwyżej może, chociaż w sumie to głowy dobrze nie trzyma sam. Zauważyliśmy jakiś czas temu pozytywny wpływ drgań i wibracji na postawę Jaśka. Podczas noszenia w nosidle ma dostarczane tego typu bodźce. Stymulują go do utrzymywania główki, prostowania pleców czy prób podporu rękami. Takie obserwacje to zboczenie rodzica dziecka z mózgowym porażeniem dziecięcym czterokończynowym:)
Nosidło Deuter Kid Comfor Pro można łatwo postawić na ziemi dzięki rozkładanemu stelażowi. Jest solidnie skonstruowane i porządnie uszyte. Łatwo się je wkłada i zdejmuje nawet samodzielnie. W tym modelu mamy wbudowany i chowany w zagłówku daszek chroniący przed słońcem, pojemnik na bagaże i mały plecaczek. Dodatkowo można dokupić pokrowiec przeciwdeszczowy.
Ułatwienia dla noszącego to szeroki i wygodny pas biodrowy, pas piersiowy, czy regulacja wysokości szelek. Nosidło można naprawdę dobrze dopasować do tułowia i dzięki temu odciążyć plecy.
Specyfikacja nosidła turystycznego Deuter Kid Comfort Pro (podaję specyfikację ze strony outdoorzy.pl):
- model: unisex
- waga: 3450 g + 230 plecak 10 l
- wymiary: 80 x 43 x 34 cm
- materiał: 210D PA, wolny od PFC
- system nośny Aircomfort Sensic Vario
- panel tylny, szelki i pas biodrowy pokryte oddychającą siateczką
- system VariSlide – dopasowanie do każdej długości pleców
- system VariFlex – mobilność pasa biodrowego
- zintegrowany daszek przeciwsłoneczny
- wyściełany pas biodrowy
- regulowany pasek piersiowy
- 2 elastyczne kieszenie boczne
- elastyczna frontowa kieszeń
- dolna przegroda z zamkiem błyskawicznym
- kompatybilny z systemem hydracyjnym 3 l
- 2 kieszonki na pasie biodrowym
- lusterko w kieszonce na pasie biodrowym – ułatwia obserwowanie dziecka na plecach
- możliwość regulacji wysokości siedziska
- możliwość regulacji wysokości strzemion
- siedzenie z materiału oddychającego i miękkiego
- podparcie dla stóp z materiału wytrzymałego
- elementy odblaskowe
- 2 uchwyty do przenoszenia
- klips na klucze
- dołączony plecak 10 l – mieści się w dolnej części nosidełka, może być używany samodzielnie bądź podwieszony na pasku piersiowym
- składany
- stelaż zapobiega przekręcaniu się nosidła, gdy wkłada się do niego dziecko
- ciężar znajduje się blisko ciała
- nosidełko dopasowuje się do sylwetki
Gdzie kupić nosidło turystyczne
Nosidło turystyczne dla dziecka najlepiej kupić w dobrym sklepie sportowym. Są sklepy stacjonarne i internetowe. Naszego Deutera kupiliśmy w sklepie internetowym Outdoorzy.pl https://www.outdoorzy.pl/
Mega sprawnie, szybko i profesjonalnie.
Inne modele nosideł turystycznych dla dzieci firmy Deuter możecie zobaczyć na przykład tutaj: http://bit.ly/2GsiVj2
Bardzo dziękujemy Outdoorom za współpracę!
-4 komentarze-
Widzę, że bardzo dobrze się zarówno zwiedza świat, jak i śpi 🙂
Doskonale:)
Witam
Mam pytanie do państwa odnośnie Deuter Kid Comfor Pro. Przeczytałam że zakupiliście go dla swojego synka. Też szukam nosidełkia dla mojego chorego synka. Czy możecie mi państwo pomóc i napisać jaki wzrost i wagę miał wasz synek przy zakupie tego nosidla?
Hej. Do jakiej wagi/ wzrostu jest to nosidło?
Szukam dobrego rozwiazania na wycieczki na których wózek nie da rady.
Pozdrawiam