Upsee – kombinezon wspierający naukę chodu
Nasza przygoda z Upsee zaczęła się kilka lat temu. Jaś będący dzieckiem z mózgowym porażeniem dziecięcym bardzo rwał się do chodzenia. Swoją wolę i możliwości zaprezentował podczas jednej z wizyt u lekarza rehabilitacji medycznej. Pani doktor widząc mnie zgiętą wpół zaproponowała nam kombinezon do nauki chodzenia. Wtedy po raz pierwszy dowiedzieliśmy się o Upsee. A jak kupiliśmy, to pokochaliśmy miłością wielką.
Co to jest Upsee
Upsee to kombinezon wspierający naukę chodu i pionizację. Składa się z 3 elementów: kamizelki dla dziecka, pasa dla rodzica i wspólnej pary podwójnych butów.
Kombinezony Upsee przeznaczone są dla dzieci z zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi w wieku od 1. do 8. roku życia. A w przypadku dzieciaków, które nie rosną i nie ważą zgodnie ze swoim wiekiem, jak na przykład nasz Jasiek, górną granicą jest waga 25 kilogramów.
Producent – firma Firefly – podaje, że z Upsee mogą korzystać w szczególności dzieciaki z zaburzeniami napięcia mięśniowego, mózgowym porażeniem dziecięcym, rozszczepem kręgosłupa, przepukliną oponowo rdzeniową, opóźnieniem rozwoju psychoruchowego.
Co nam daje Upsee
Upsee daje nam radość. Wywołuje największy uśmiech na twarzy naszego synka. Zaczynaliśmy delikatnie. Od kilkunastu minut dziennie w domu. Potem wyszliśmy na taras. Ale cały czas po płaskim, zachowawczo. W zeszłym roku Jasiek zainaugurował spacery po łące, schodził po schodach, grał w piłkę na leśnym boisku. W tym roku robimy już 45minutowe spacery po działce. Chłopaki rozgrywają też mecze piłkarskie na bardzo nierównym trawiastym terenie.
Upsee a AAC
Wokół chodzenia budujemy też strategię AAC (https://malisilacze.pl/strategia-aac/). Jasiek uwielbia chodzenie w kombinezonie Upsee. Co rano bardzo głośno się tego domaga. Krzyczy, że już wstał kiedy wszyscy wokół smacznie śpią. Wycisza się dopiero wtedy, gdy ktoś z nas (najczęściej mąż; no dobra, prawie zawsze mąż…) pójdzie do niego i pogada „no dobra Jasiek, ubieramy się, myjemy i będziesz chodził”. Na tych porannych czynnościach uczymy planu i strukturyzowania świata. Ubieramy ortezy, buty, kamizelkę stosując sygnały na ciało.
Odkryliśmy też miłość do piłki nożnej. Poranne mecze z bratem i tatą są dla Jasia najlepszym rozpoczęciem dnia. Znając już motywatory synka możemy je wykorzystać do ćwiczenia naprzemienności. Naprzemienność stosujemy przy okazji oglądania prezentacji zbudowanej na bazie zdjęć z rodzinnych meczów piłkarskich.
Rehabilitacja w Upsee
Kombinezon został nam polecony przez doświadczonego lekarza rehabilitacji medycznej. Jasiek ma dziecięce porażenie mózgowe czterokończynowe spastyczne. Nie siedzi samodzielnie, sam nie stoi, nie trzyma głowy. Ma podwichnięty staw biodrowy (po prawej stronie kość udowa jest przemieszczona w stawie biodrowym do boku – ok. ½ obwodu głowy ma kontakt z panewką). Mimo tego wszystkiego, albo właśnie z tego powodu ma chodzić.
Ma chodzić bo sprawia mu to radość, umożliwia poznawanie świata z innej perspektywy i zabawę z bratem. To dla nas najważniejsze!
Upsee zapewnia aktywną pionizację i ruch. Ruch w różnych kierunkach, pod różnym kątem. Na przykład mocny strzał piłki lewą nogą pod dziwnym kątem. No jeszcze żadna fizjoterapeutka Jasia tego z nim nie ćwiczyła, a tata owszem:)
Zauważyliśmy, że dzięki chodzeniu w Upsee Jasiek zaczął lepiej trzymać głowę. Stara się bardzo utrzymywać ją w górze, tak mocno żeby nie spadała nawet pomimo zmęczenia.
Chodzenie w kombinezonie Upsee, oczywiście tylko w połączeniu z intensywną rehabilitacją ruchową, bardzo stymuluje Jasia w kierunku prób samodzielnego stawiania kroków. Ostatnio zdarza mu się to coraz częściej. Nie wiemy czy cieszy to bardziej Jaśka czy nas.
Nie chcemy na siłę nauczyć naszego dziecka chodzić, nie chcemy robić pokazowych występów drewnianego pajacyka (tak rok temu napisał o Upsee bardzo znany fizjoterapeuta dziecięcy …). Chcemy dać mu tyle szczęścia, ile możemy. Aby jako dziecko leżące poznawał świat z różnych stron i perspektyw. Niewiele jest piękniejszych momentów niż trzymanie Jasia za rękę podczas spaceru.
Obracamy się w nienaturalnych systemach komunikacyjnych, korzystamy ze wsparcia różnorakich sprzętów, kupujemy dziwne przedmioty służące do jeszcze dziwniejszych celów. I to jest nasza codzienność. Nasza normalność. I wydawałoby się to dziwne, że dziecko leżące może chodzić. Nam się już nie wydaje. Bo on chodzi. I tak bardzo się z tego cieszy.
Gdzie kupić i ile kosztuje Upsee
Kombinezon Upsee można kupić w Polsce w ABC TERAPEUTY (https://abcterapeuty.pl/pl/p/Upsee-kombinezon-wspierajacy-nauke-chodu/951)
Bardzo fajna była dla nas możliwość zmierzenia kamizelki w domu. Można przymierzyć sprzęt stacjonarnie w centrum terapeutycznym uniquecenter.pl. Ale jeśli nie macie takiej opcji, to wystarczy zamówić przymiarkę do domu. My dzięki temu dopasowaliśmy dobry rozmiar kamizelki.
Szczegóły dotyczące mierzenia sprzętu dostaniecie pisząc maila na adres sklep@abcterapeuty.pl, lub dzwoniąc pod numer 661 116 777. Jest też możliwość skontaktowania się przez wysłanie wiadomości z poziomu strony na Facebooku.
Koszt kombinezonu to 2150 złotych
Producentem tego genialnego według mnie sprzętu jest firma Firefly. W swoim portfolio mają jeszcze takie cuda jak krzesełko wspierające prawidłową postawę Go To Seat, przenośne krzesło do wanny Splashy, system wspierający postawę podczas zabawy Playpack, czy wózek WeGo. Ich motto brzmi „dla nas nie jest ważne to co robimy, tylko co dzięki temu staje się możliwe”. Piszą, że zajmują się sprzętem dla dzieci w wieku od roku do 14 lat. Wierzę, że pójdą dalej i z czasem będziemy mogli korzystać z ich pomysłowości. Bo potencjał mamy:)
-2 komentarze-
Faktycznie bardzo przydatny przedmiot, zwłaszcza dla rodziców, których dzięki niemu nie będzie wszystko bolało.
Bardzo odciąża kręgosłup rodzica.