Stymulacja wzroku
„Z całą pewnością mogę stwierdzić, że Pani dziecko nie jest niewidome”. 4 lata temu to było dla nas światełko w tunelu. W Krakowie dziecko było niewidome, w Katowicach już nie. Na szczęście daleko nie musieliśmy szukać, aby odnaleźć nadzieję. Nie wodzi wzrokiem, nie skupia wzroku, ale …. WIDZI!
Jak, co i w jakim tempie dochodzą sygnały nadal nie wiem. Wiem jednak, że widzenie można ćwiczyć. Trzeba dostarczać bodźce stymulujące mózg. Jeśli pojawia się skupienie, zaangażowanie, a źrenice reagują widzę, że warto to robić.
Cechy pomocy wykorzystywanych do stymulacji wzrokowej to:
– czerń i biel
– czerń, biel i czerwień
– kontrast
– kolory fluorescencyjne
– złoto i srebro
– odblask
Możemy kupować takie zabawki albo bawić się przy pomocy przedmiotów spełniających powyższe kryteria.
Do stymulacji wzroku warto wykorzystywać też animacje. Poniżej przedstawiam Wam kanały na YouTube, które uważam za bardzo pomocne.
Tiny Adventures TV
https://www.youtube.com/channel/UC_FJrQhxL5kx2Q_HqKvI1Tw
Znajdziecie tam aż 255 filmików. Filmy pierwszego etapu wprowadzają w świat kształtów i przedmiotów w czerni i bieli. Drugi etap to mocno kontrastowe kolory. A kolejny to już animacje z prostą fabułą w barwach czystych i podstawowych.
Hey Bear
https://www.youtube.com/user/Slowboy71
Tu z kolei znajdziecie animacje czarno-białe I dużą ilość różnych wzorków. Muzyka ma za zadanie relaks i wyciszenie.
Weeseeworld
https://www.youtube.com/user/weeseeworld
Dwie kolekcje czarno-białych animacji z łagodną muzyką i odgłosami takimi jak pluski, uderzenia czy szumy.
Jasiek trenuje wzrok w najróżniejszych pozycjach – jak człowiek na siedząco w foteliku, ale też na brzuchu. W pozycji na brzuchu trenuje przy okazji podnoszenie głowy. Jak ćwiczyć to na całegoJ Miłej zabawy życzę Wam i Waszym dzieciakom!
-2 komentarze-
Witam. Też ma syna z porażeniem mózgowym. Zauważyłam, że bardzo poprawił mu się wzrok po mikropolaryzacji mózgu. Zmniejszyło się także napięcie. Też mi mówili, że nie słyszy, że nie widzi, że będzie roślinką. Dzisiaj ma prawie 6 lat (wiadomo ma mnóstwo problemów) jest odżywiany sondą ale sam siedzi sam staje trzymany za dwie ręce zaczyna chodzić, wszystko rozumie. Przez pierwsze cztery lata był tylko dzieckiem leżącym – nic ale to zupełnie nic nie robił.
Nigdy nie należy tracić nadziei.
Pozdrawiam
Dziękujemy za doping – takie historie zawsze stawiają na nogi:)