Krem z białych warzyw
Pietruszka, seler, kalarepa, ziemniaki, ale też w zależności od sezonu – szparagi lub kalafior, do tego bulion, śmietana i gałka muszkatołowa. To cały sekret wyjątkowego kremu z białych warzyw, królującego z powodzeniem od jakiegoś czasu na stołach codziennych i uroczystych.
Zupa krem to zawsze dobry sposób na zwiększanie zjadania warzyw, nie trzeba nikogo o tym szczególnie przekonywać. To również pyszny i pożywny posiłek dla dzieci. Dobrze zrobiony krem, o aksamitnej konsystencji, pięknie podany, może, oprócz swojego waloru szybkiej zupy do zrobienia po pracy, zaistnieć w menu naszych przyjęć z obiadem w roli głównej.
Przy okazji, warzywa wykorzystywane do jego zrobienia plus świeża śmietana dają naprawdę efekt białej zupy, co nierzadko jest dodatkowym walorem dla organizatorów przyjęć . Intuicyjnie, na chrzest, komunię lub po prostu rodzinne spotkanie w środku lata, wybieramy jasne menu. Dekoracja stołu oparta na kolorze białym, zielonym i ewentualnie pastelach daje nam efekt świeżości, podoba się, od razu nastawia pozytywnie i smakowicie. Czasem chyba nawet nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo myślimy kolorami.
Jak zrobić dobry krem z białych warzyw?
Podstawa do dobre i świeże produkty, najlepiej sezonowe. Zachęcam, aby wiosennemu kremowi towarzyszyły białe szparagi oraz, by zawsze do kremu dodawać trochę ziemniaków, dzięki którym uzyska on efekt prawdziwej aksamitności. I oczywiście przyprawy – gałka muszkatołowa koniecznie.
Składniki:
Bulion warzywny lub mięsny
Duży korzeń selera
2-3 korzenie pietruszki (wybieramy raczej większe warzywa)
2 duże ziemniaki
Pęczek białych szparagów
Kalarepa
Kilka różyczek kalafiora
Ok 100 ml słodkiej śmietany
Gałka muszkatołowa, pieprz, sól
Przygotowanie:
Seler, pietruszkę i ziemniaki obieramy i kroimy w dowolny sposób. Na patelni rozgrzewamy odrobinę oliwy i wrzucamy pokrojonego selera i pietruszkę. Chwilę podsmażamy. Następnie zarumienione jarzyny przekładamy do garnka, dodajemy do nich ziemniaki, kalarepę i ewentualnie kalafiora. Całość zalewamy bulionem i gotujemy do miękkości. W trakcie gotowania dodajemy do zupy obrane i pokrojone szparagi. Kiedy wszystkie składniki są już miękkie, blendujemy, dodając w trakcie tej czynności po trochę śmietanę. Doprawiamy gałką, solą i pieprzem do smaku.
Jak podawać krem z białych warzyw?
Bardzo lubię podawać tę zupę z posiekaną kolendrą i orzechami pistacjowymi. Można również z groszkiem ptysiowym lub grzankami i odrobiną kiełków lucerny. W zimie i wczesną wiosną chętnie skorzystałabym z dekoracji zrobionej z chipsów z jarmużu. Można też udekorować grubo mielonym kolorowym pieprzem, albo po prostu pietruszką. A zatem spora dowolność.
Żeby być na bieżąco z tym co piszemy zapisz się do newslettera:)
-0 Komentarz-