Kilka prostych sposobów na fasolkę szparagową
W zupie jarzynowej albo z masłem i bułką tartą – tak kojarzy się większości z nas rola fasolki szparagowej w kuchni. Odmian jest co najmniej kilka, najważniejsze, aby nie była łykowata, zachowała swoją chrupkość i delikatny smak. Bezapelacyjnie fasolka szparagowa to jedna z władczyń letniej kuchni. Skoro tak to aż się prosi, aby zabrać ją na piknik lub popołudniowe przyjęcie w ogrodzie.
Jak ugotować fasolkę szparagową
Oczywiście klasyczne jej przygotowanie to gwarancja pysznego obiadu. Obraną fasolkę wystarczy gotować w osolonej i lekko posłodzonej wodzie (można dodać również łyżeczkę masła). Ile gotować fasolkę szparagową? Około 15 minut, a tak naprawdę należy sprawdzać widelcem czy jest miękka i nie przegapić momentu, w którym się może rozgotować. Ugotowaną fasolkę odcedzamy, ewentualnie hartujemy zimną wodą.
Szparagowa w roli głównej
A to dwa kolejne sposoby na wykorzystanie fasolki szparagowej w kuchni
Przekąski piknikowo – imprezowe, czyli paszteciki jogurtowe z farszem warzywnym
Składniki na ciasto: szklanka jogurtu greckiego, 5 dkg masła, 2 szklanki mąki, sól. Roztrzepane jajko, sezam lub czarnuszka.
Jak przygotować paszteciki
Z mąki, masła i jogurtu zagniatamy ciasto, w miarę potrzeby podsypując mąką, aż przestanie się kleić do rąk. Formujemy kulkę i na chwilę odkładamy w chłodne miejsce (oczywiście najlepiej do lodówki).
Farsz do pasztecików: pół średniej cukinii i 2-3 pieczarki kroimy w drobną kostkę, a następnie podsmażamy na rozgrzanej oliwie. 20 dkg fasolki szparagowej lekko podgotowujemy i również kroimy na niewielkie kawałki. Łączymy warzywa, doprawiamy solą i pieprzem, dodajemy dwie łyżki tartego parmezanu, całość mieszamy.
Ostateczny smak farszu to sprawa bardzo indywidualna. Ciekawie sprawdzi się tutaj kolendra, ale również tymianek czy po prostu pietruszka. Wszystko zależy od naszych ulubionych smaków. Jeżeli chcemy nadać mu delikatności, warto domieszać 2-3 łyżki serka mascarpone, ale nie jest to konieczne. Jeżeli mamy akurat ochotę na wersję z mięsem, można dodać do farszu nieco podsmażonego wędzonego boczku. Wystarczy max 15 dkg.
Ciasto rozwałkowujemy dosyć cienko na stolnicy podsypując w miarę potrzeb mąką, żeby się nie kleiło.
Dzielimy je na około 5 cm kwadraty. Na każdy wykładamy porcję farszu, pozostawiając odrobinę miejsca na brzegach. Następnie nakładamy na niego drugi kwadrat ciasta i od razu ściśle zagniatamy brzegi.
Paszteciki można zrobić również w formie trójkątów, wówczas nakładamy mniej farszu, a kwadrat po prostu składamy na pół i lepimy podobnie jak pierogi.
Przygotowane paszteciki przekładamy na blachę wyłożoną natłuszczonym pergaminem, smarujemy je roztrzepanym jajkiem i posypujemy ziarnami sezamu lub czarnuszką.
Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 175-180 stopni (grzałka dolna i termoobieg) i pieczemy ok 15-20 minut, aż nabiorą pięknego złotego koloru. Ten czas pieczenia jest orientacyjny, pewnie zależy od piekarnika, warto więc – przynajmniej przy pierwszej próbie ich przygotowania – obserwować czy za szybko nam się nie rumienią.
Paszteciki oczywiście najlepsze są świeże, ale znakomicie sprawdzą się również na pikniku, w pracy czy szkole. Można je jeść zarówno na ciepło jak i na zimno.
Warto pamiętać, że:
– pozostałe surowe ciasto można przechować przez kilka dni w lodówce i przygotować z innym farszem lub po prostu posmarować jajkiem, posypać ziarnami lub cukrem i wykorzystać jako słoną lub słodką przekąskę;
– pozostały farsz bez problemu przyda się jako dodatek do makaronu.
Sałatka piknikowa z fasolką szparagową
Składniki: 1 średnia cukinia, 20 dkg ugotowanej fasoli szparagowej (gotujemy w wodzie z solą i odrobiną cukru, niezbyt długo, aby fasolka nie straciła kruchości), 1 czerwona papryka, garść suszonych pomidorów, garść kaparów, 1 czerwona cebula, podprażone orzeszki piniowe, świeży lubczyk sól, pieprz, oliwa, miód, czosnek, sok z cytryny.
Jak przygotować sałatkę z fasolką szparagową:
Cukinię kroimy na półtalarki i grillujemy przez chwilę na odrobinie oliwy, a następnie studzimy. Fasolkę szparagową kroimy na mniejsze części (nie za drobno, mniej więcej na połówki lub na trzy części), cebulę kroimy w piórka, paprykę wydrążamy i też kroimy na średniej wielkości kwadraty. Wszystkie warzywa mieszamy w misce, dodajemy pokrojone w paski suszone pomidory, kapary, orzeszki piniowe i posiekany lubczyk.
Sos: przygotowujemy oliwę z oliwek, ząbek czosnku, łyżkę miodu, sok świeżo wyciśnięty z cytryny, sól i pieprz. Wszystkie składniki blendujemy chwilę, próbujemy, ewentualnie dosmaczamy.
Sałatkę zalewamy sosem i odstawiamy w chłodne miejsce na co najmniej 20 minut (żeby warzywa przeszły jego smakiem).
Podajemy ze świeżą bagietką lub paluchami drożdżowymi (przepis na naszym blogu razem z ciastem na pizzę).
Sałatka znakomicie nadaje się na piknik. Sprawdzi się również bez wątpienia na wieczornym spotkaniu z przyjaciółmi w towarzystwie dobrego białego wina. Najlepiej smakuje podawana w temperaturze pokojowej.
-1 Komentarz-
Jeszcze nigdy nie robiłam fasolki w sałatce 🙂 Fajny pomysł, tym bardziej, że uwielbiamy jeść fasolkę, wręcz kochamy jej smak!