DWA PĘCZKI BOTWINY I CO DALEJ?
Jedna botwinka, wiele sposobów jej serwowania. My – trzy blogowe mamy – przygotowujemy ją na różne sposoby. Ewa robi chłodnik, Gosia barszcz z botwinką, czyli bardziej klasycznie, Magda zaś miksuje z innymi dodatkami dla Jasia.
CHŁODNIK EWY
SKŁADNIKI:
1 litr wody lub wywaru z jarzyn
2 pęczki botwinki z kilkoma dużymi buraczkami
2 łyżeczki soku z cytryny
1 łyżeczka oliwy
1 łyżeczka octu winnego
sól, pieprz
400 ml kefiru lub jogurtu naturalnego
ugotowane na twardo jajka
pokrojony ogórek
rzodkiewka
koperek lub natka pietruszki
PRZYGOTOWANIE:
Botwinkę dokładnie płuczemy, odcinamy korzonki. Buraczki obieramy i kroimy w małą kosteczkę. Łodyżki siekamy drobno, liście siekamy na małe kawałki. Pokrojone buraczki, łodyżki i liście wrzucamy na patelnie i dusimy przez około 5-10 minut. Dodajemy wody lub wywaru. Dodajemy sok z cytryny i ocet i gotujemy przez ok. 1 minutę. Doprawiamy solą i pieprzem. Wywar studzimy. Do ostudzonego wywaru dodajemy kefir i mieszamy. Schładzamy. Zajadamy z jajkiem, ogórkiem, rzodkiewką, szczypiorkiem 🙂
BARSZCZ Z BOTWINKĄ GOSI
SKŁADNIKI:
1 litr bulionu mięsnego lub warzywnego
2 pęczki botwinki
2-3 buraki czerwone
3 duże ziemniaki
1 marchew
1 pietruszka korzeń
odrobina słodkiej śmietany
świeży koperek w ulubionej ilości
sól, pieprz do smaku
PRZYGOTOWANIE:
Botwinkę myjemy, obieramy korzonki, drobno kroimy (ja kroję buraczki w talarki, resztę w kostkę). Obieramy marchew i pietruszkę, kroimy w słupki. Obrane ziemniaki kroimy w drobną kostkę, buraki obieramy i kroimy w ćwiartki (dodaję je, aby wsparły smak i kolor dania).Następnie, pokrojoną marchew, pietruszkę i buraki wrzucamy do gorącego bulionu, gotujemy około pół godziny, dodajemy pokrojone ziemniaki, a kiedy wszystko już będzie na wpół miękkie, dorzucamy botwinkę. Gotujemy do miękkości, przyprawiamy, dodajemy słodką śmietanę i posypujemy posiekanym koperkiem. Czasem, na wszelki wypadek dolewam odrobinę kiszonego czerwonego barszczu, ale to już do smaku ( i przed dodaniem śmietany).
BURACZEK Z JAGLANKĄ MAGDY
SKŁADNIKI:
2 upieczone buraki
½ szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
¼ szklanki wody
½ łyżeczki majeranku
½ łyżeczki tymianku
2 łyżeczki oliwy z oliwek
PRZYGOTOWANIE:
Wszystkie składniki wkładamy do jednego pojemnika i miksujemy. Wodę dodaję po to żeby dobrze przechodziło przez PEGa. W wersji do PEGa miksujemy na gładką masę. Jeśli nasze dzieci jedzą samodzielnie możemy zostawić grudki i zmiksować mniej dokładnie.
Zajadajcie ze smakiem!
A na koniec wątek edukacyjny o BURAKU
100 g buraków zawiera 25 g błonnika, 325 mg potasu, 25 mg magnezu, 29 mg wapnia, 10 mg witaminy C, 0,7 mg żelaza
Burak wzmacnia pracę śledziony i żołądka, oczyszcza wątrobę
Fot. Ewa Natkaniec i Małgorzata Tylek
-0 Komentarz-