Desery z kaszy jaglanej
Od pewnego czasu wiemy z czym walczymy – z pałeczką ropy błękitnej. Internet mówi, że się nie wyleczy. Szukam i szukam. Czytam i czytam. Na szczęście Pani Doktor uspokaja i mówi, że jest szansa. Daje nowy pomysł i zadanie – oczyszczamy jelita. O błonniku w innym wpisie jak już trochę potestujemy. No to staramy się oczyszczać. Taki detoks. A jak detoks to może „Jaglany detoks”?
Jestem w trakcie czytania „Jaglanego detoksu” Marka Zaremby. Przekonały mnie do tej książki dwie rzeczy – po pierwsze kasza jaglana, a po drugie, że autor jest terapeutą medycyny św. Hildegardy (ona o ziołach wiedziała chyba wszystko). Czytam i upewniam się w tym co robię. Że trzeba gotować, że zdrowe jelita to podstawa, że jesteśmy tym co jemy. I tak od tygodnia Jasiek je głównie jaglankę. W kilku różnych wariantach – to na słodko, to na słono, z większą ilością owoców, czy jako baza do Resource Junior.
Podrzucam dwa przepisy – jeden w wersji do PEGa, drugi dla całej rodziny jedzącej i gryzącej.
Jaglany mix
SKŁADNIKI:
1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej
1 jabłko
1 gruszka
3 goździki
Plasterek imbiru
1 szklanka wody
PRZYGOTOWANIE:
Obieramy i kroimy owoce. Do garnka wlewamy szklankę wody i dodajemy owoce oraz przyprawy. Gotujemy 5 minut od momentu wrzenia. Wyciągamy imbir i goździki. Kompocik owocowy dolewamy do ugotowanej kaszy jaglanej i miksujemy.
Jeśli używanie robota kuchennego to po minucie powinien być gładki krem. Ja przepisy wypróbowałam poza domem, bez dostępu do mojego ukochanego Thermomixa i wiem, że blender spokojnie da radę. Jakby były grudki i nie chciało się naciągać do strzykawki to najlepiej przetrzeć przez sitko.
Ten posiłek dobry jest w takiej wersji, ale jak chcecie bardziej sycące jedzenie to wystarczy dodać mieszankę. My w wersji na śniadanie dodajemy Resource Junior, a solo Jasiek zjada między śniadaniem a zupą.
Deser jaglany
SKŁADNIKI:
1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej
Jogurt naturalny
Banan
Miód
PRZYGOTOWANIE:
Do szklanek dajemy jogurt naturalny, na jogurt kaszę, a na kaszę banany. Całość polewamy płynnym miodem.
JAK UGOTOWAĆ KASZĘ JAGLANĄ:
1 szklankę kaszy wsypujemy na rozgrzaną patelnię. Prażymy do uzyskania pięknego ciepłego zapachu i złocistego koloru. Kaszę przesypujemy do garnka, zalewamy 2 szklankami gorącej wody, dodajemy trochę soli i gotujemy pod przykryciem 10 minut. Po ugotowaniu zostawiamy w garnku na kilka kolejnych minut. Podczas gotowania nie mieszamy kaszy. Do gotowania warto dodać jakiś tłuszcz – łyżeczka prawdziwego masła albo dobry olej roślinny.
Gotujcie i zajadajcie, a ja wracam do czytania.
-0 Komentarz-